Andrzejkowe czary mary

Hokus pokus czary mary
 aby wróżby się spełniły
 złóżmy dary…

Jak co roku, pod koniec listopada w naszym przedszkolu poznajemy zwyczaje i obrzędy związane z andrzejkami. Wigilia św. Andrzeja przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb, które w dawnych czasach stanowiły istotny element tego wieczoru. Obecnie mają one charakter zabawowy.

We wszystkich grupach naszego przedszkola w tym dniu panowała magiczna atmosfera. Każdy chciał poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Dzieci losowały serduszka z imionami, ustawiały buciki by sprawdzić, który pierwszy przekroczy próg, poznały swoje przyszłe zawody. Ostatnią z wróżb było tradycyjne lanie wosku. Każdy przedszkolak z przejęciem trzymał specjalny klucz, przez który wychowawczynie wlewały na wodę gorący wosk. Gotowe ulepianki dzieci zabrały do domu, gdzie wspólnie z rodzicami spróbują odgadnąć jaką przyszłość widać w woskowych kształtach.